Skip to: site menu | section menu | main content

ארגונומיה בתנועה

מניעה וטיפול בנזקים גופניים לעובדים

השאלה הנכונה


הזמינו עכשיו מפגש ניסיון ופגישת היכרות עם השיטה.
התקשרו: 4532312–050
או שלחו הודעה באמצעות:
טופס ליצירת קשר

ארז אלון
ארז אלון - מפתח ומנחה "ארגונומיה בתנועה"

חזרה לראש העמוד

"אמנות השאלה הנכונה-מהו פתרון טוב לכאבי גב?"                           מאת ארז אלון*

במבט ראשוני נראית התשובה פשוטה- טיפול טוב צריך פשוט לפתור את כאב הגב. אך האמנם כך? 

אם ניקח מורפיום (סם נגד כאב ,חזק ביותר),  לא נרגיש כאב אולם האם זה טיפול? ואם כן מה לגבי מס'ג? מה לגבי ניתוח ?

 מגוון הפתרונות המוצע כיום רב ומבלבל ביותר. 
מטרת מאמר זה לתת מספר קווי מחשבה היכולים לסייע לכל אדם לקבל החלטה מושכלת ויעילה לגבי האפשרויות העומדות בפניו. 

אין בכוונת מאמר זה להמליץ על טיפול זה או אחר – התשובות של כל אדם כלפי עצמו, בעקבות קריאת מאמר זה – הן התשובה הנכונה לכם.

 1. האם הטיפול שיקומי בלבד או גם מניעתי? 
 2. חשוב מאד לברר האם לפתרון המוצע יש מרכיב מניעתי - אין תעודת ביטוח נגד כאב גב - אך יש הבדל בין טיפול ע"י תרופה הנוגדת דלקת לאורך מספר ימים לבין שינוי הרגלי תנועה שילוו אותנו עשרות שנים. האם  הטיפול יחזיק מעמד שנים ?
 3. מידת הזמן הנדרש 
  טיפול שידרוש השקעת זמן שתתנגש באופן ברור בניהול חיינו האחרים – משפחה, עבודה וכו', נמצא את עצמנו מוותרים עליו או יוצרים קונפליקט פנימי מתמשך. לדוגמא - מדיטציה עמוקה ותרגול דמיון מודרך הינם כלים רבי עוצמה בריפוי אולם שניהם דורשים זמן רב יחסית להשגת תוצאות אפקטיביות. יחד עם זאת ראוי לזכור כי אין שום טיפול טוב שאינו דורש השקעה מסוימת.
 4. מידת התלות בטיפול
  עד כמה כלי הטיפול אינם תלותייים? לדוגמא - מכשיר המחולל נפלאות לגב תחתון אך אינו ניתן לניוד ממקום למקום,   בכל אלו ישנה תלות רבה המתגלה כאשר אני חורג מאורח חיי הרגיל ועדיין רוצה להרגיש טוב.
 5. מידת הזמינות
  טיפול שהינו זמין יותר מאפשר חופש תנועה וניהול חיים חופשיים יותר. מצד שני – טיפול טוב מבחינת התוצאות המחייב אותי לשהות במקום מסוים - למשל, הידרותרפיה, יוצר בעיה אם יום אחד ארצה לעבור למקום אחר.
 6. מידת ההנאה
  בראשונה נראית השאלה חסרת חשיבות אולם טיפול שאינו נעים לא יוכל להפוך לחלק מאורח חיי לתמיד. זכרו - השאלה הגדולה היא לא רק לפתור בעיה רגעית אלא מה יקרה בהמשך? מעבר לכך – בהקשר לקשר שבין גוף ונפש - אם אני מרגיש טוב, נעים וכייפי - התוצאות הגופניות יהיו שונות בתכלית לאותו טיפול בדיוק.
 7. מה הזמן הנדרש להשגת תוצאות?
  רוב הטיפולים המגיעים לתוצאות מהירות גם "נופלים" מהר. מנגד – טיפול המבטיח לי תוצאות רק לאחר שנה עבודה מתאים לאנשים המוכנים להקדיש את הזמן הזה.
 8. מידת החודרניות
  כל טיפול מעצם הגדרתו , "נכנס" לחיינו. טיפולים מסוימים כגון תרופות וניתוחים נכנסים ממש לגופנו. טיפולים כאלו יכולים להגיע לתוצאות חזקות ומהירות אולם ככלל, עדיף להתחיל לטפל בבעיה מהטיפולים החודרניים פחות. ראוי לזכור כי כל מטפל רואה את הפתרון דרך הטכניקה בה הוא מיומן – רופא כירורג יראה את הפתרון דרך סכין המנתחים יותר מאשר במס'ג!

 9. יחסי הגומלין הגופניים
  שיטות טיפול רבות מתייחסות לכאב ספציפי ואפילו אם הן פותרות אותו, הן יוצרות בעיה במקום אחר. לדוגמא - לפני מספר שנים הגיע לטיפולי אדם שעבר תאונה קשה של ריסוק אגן הירכיים. הטיפול שקיבל כלל ניתוח מורכב ופיזיותרפיה ממושכת. כאשר הגיע אלי הוא כמעט ולא סבל כאבים באגן וברגל אולם התלונן על כך שתרגילי הפיזיוטרפיה שעבר גרמו להופעת כאבי גב עזים בגב התחתון – כאבים מהם לא סבל מעולם לפני התאונה.

 10. מידת הסבלנות
  זו אינה שאלה אלא יותר הערה – כאשר יש לנו בעיה גופנית הגורמת כאב באופן טבעי אנו רוצים רק שהכאב יעלם מהר. כאשר הבעיה נמשכת ועברנו כמה שיטות טיפול שלא הצליחו אנו כבר קצרי רוח ולעיתים נוטים ללכת לטיפול הקיצוני ביותר שיש או לחילופין - לוותר ולשקוע בחיים מלאי כאב. מניסיוני, הסבלנות משתלמת - אנשים שהיתה להם הסבלנות לשוב ולחפש ולעיתים לנסות מטפלים אחרים באותו תחום שאולי כן יעזרו – הגיעו לפתרון יסודי ומתמשך גם במקרים קשים מאד!
שאלת הטיפול הנכון הינה שאלה חשובה אך לא פחות חשובה ממנה היא מציאתו של המטפל הנכון. ההבדל בין מורה תנועה בריאותית למשנהו חשוב ממש כשם שחשוב לנו שטובי המומחים ינתחו אותנו. כאן קשה לתת בידי הקורא כלים ברורים ועליכם לשאול את עצמכם – האם שיטת הטיפול לא נראית לי או יתכן ומטפל טוב יותר היה משיג תוצאה שונה?

ה"אקדמיה העיתונאית"

הצפת המידע ואופי העיתונות הפופליסטית מביאים למצב בו חדשות לבקרים מפורסמת כתבה שאינה פרסומית אךמהווה כתבה מטעה ומכשילה בתפיסתנו את אפשרות הפתרון הנכון! 

רבות מהכתבות הנ"ל אינן מזכירות את ה"אותיות הקטנות" של המחקר – חישובי סטטיסטיקה שנלקחו בחשבון, גורמים משתנים שונים ועוד שלעיתים יוצרים סימני שאלה רבים לצד המסקנות . כך נקרא כתבה המודיעה בצורה נחרצת וברורה כי "מחקר גילה כי עלינו לשבת עם זוית הטייה של 124 מעלות במשענת על מנת למנוע כאבי גב". 

זוהי טעות גדולה, שתעלה בבריאותנו, להתייחס למידע כזה יותר מאשר סימן שאלה!

סיכום  

טיפול טוב הוא טיפול מניעתי ולא רק שיקומי, זמין במהלך חיינו, אינו חודרני ככל הניתן, מהנה במידת האפשר ומתייחס לכלל מצבי הגופני והנפשי (איכות חיי).

על הכותב: ארז אלון הינו בוגר סמינר הקיבוצים כמורה תנועה ומחול. בעל תואר ב.א. מאוניברסיטת לידס, אנגליה. עובד מזה 20 שנה כמטפל ומדריך בשיטת אד"מ בתנועה לבודדים וקבוצות. מרצה במכללת "רידמן" ובמקומות נוספים. מנכ"ל חברת ארגונומיה בתנועה.

מידע נוסף

על מנת ללמוד עוד על שיטת "ארגונומיה בתנועה" אתם מוזמנים: