Skip to: site menu | section menu | main content

ארגונומיה בתנועה

מניעה וטיפול בנזקים גופניים לעובדים

תנועה לשימור עובדים


הזמינו עכשיו מפגש ניסיון ופגישת היכרות עם השיטה.
התקשרו: 4532312–050
או שלחו הודעה באמצעות:
טופס ליצירת קשר

ארז אלון
ארז אלון - מפתח ומנחה "ארגונומיה בתנועה"

חזרה לראש העמוד

"התנועה לשימור עובדים" - 

שיפור סביבת העבודה דרך סדנאות תנועה

לפני מאה שנים לערך, אדם שסיים לעבוד התיישב.
כיום, רוב הסיכויים שאדם בחברה מודרנית מגדיר את הישיבה דווקא כזמן בו הוא עובד ויתרה מכך - לרובנו יום בו אנו נמצאים בפעילות אינטנסיבית הוא יום מנוחה.
הבדל זה אינו סמנטי ומעניין בלבד אלא מכיל בתוכו אחת הבעיות הגדולות של המאה ה-21 - סינדרום הישיבה הממושכת.
הסימן הטוב ביותר לעומקה של הבעיה הוא שלא צריך לחשוף אותה. 80-90 אחוזים מהאוכלוסייה בגילאי שלושים עד חמישים סובלים מכאבי גב הנגרמים עקב ישיבה ממושכת.

הנזק

קשה לאמוד נזקים הנגרמים למקום העבודה ולעובד בצורה מדויקת כתוצאה מנזקי ישיבה ממושכת.
מי יודע בכמה יורדת תפוקת העובד כאשר "סתם" כואב לו הגב?
 הערכת הנזק קשה אף יותר בשל אופייה הכרוני הבעיה - אף אחד אינו מת מכאב–גב, ממש כשם שכמעט אף אחד לא משוחרר ממנה.
יחד עם  זאת  מקובלים ברורב המחקרים הנתונים  הבאים : 
כאבי גב גורמים  לכמעט 50  אחוז מסך  ההעדרות  מהעבודה, הנזקים  נאמדים  במיליארדי שקלים  מדי שנה אם מחושב גם  הנזק העקיף .
(נתוני מחקר - work for research 2010  )

"בעיית ההוכחה"

 אחת הבעיות המרכזיות בתחום הטיפול בלקויות יציבה ותנועה היא שקשה להבין כי גב כפוף במשך שנים "ייתפס" לאו דווקא בגלל הרמת מזוודה חד-פעמית אלא בשל שנים של נזק מצטבר ונסתר.
ההוכחות הנסיבתיות הן חד משמעיות – בכל חברה בה קיים גידול בכמות הזמן בה יושבים על כסאות – חל גידול של ממש בבעיות של כאבי גב (לצד נזקים אחרים). הישיבה הממושכת מוכרת כיום כגורם למגוון הולך וגדל של בעיות – שטפי וקרישי דם, פגיעות עצביות, דלקות מפרקים וכמובן שינויים ניוונים במערכת התנועה והגב.
ידוע שכאשר אדם שוכב ללא תנועה מוחלטת נגרמים לו פצעי לחץ וזיהומים. מדוע אנו מוכנים להביא את עצמנו, יום יום ומרצוננו, למצבים דומים?

"לגדול עם כסא"

בתחילת דרכנו, כמו גם בחברות פרימיטיביות ובטבע, לא נזקקנו לכסא. קיימות גם חברות כגון התרבות היפנית בפרט והמזרחית בכלל שעשו שימוש מועט בכסאות. הישיבה על כסא ללא תנועה מהווה חלק אינטגרלי מ"אילופנו" לתוך החברה - כבר בגיל שנה ומעלה אנו מבלים זמן רב בצפייה בטלוויזיה הממוקמת בדרך כלל מול הכסא, בבית הספר אנו נקראים לסדר בכל פעם שאנו זזים ומתפתלים על כסאנו.
יתרה מכך – האם קיים ולו מקום עבודה משרדי אחד שיהיה מוכן לקבל עובד שיזוז במשרד תוך כדי עבודתו? הישיבה על כסא מהווה סימן היכר לחברה מודרנית מצד אחד וסמל לחוסר תנועה מצד שני.

אפשר לקום?

עד לפני מספר שנים נעשו מאמצים לא מבוטלים לפתח עזרים שיאפשרו להשאיר את העובד בחוסר תנועה תוך כדי מזעור נזקים. תחום זה, הארגונומיה, אמנם מאפשר להקטין ובמידת מה אולי אף למנוע נזקים אולם המסר לעובד הינו:

"המעביד רוצה בשימור המצב הקיים (ישיבה) לצורך תפוקה ומתעניין פחות בבריאות עובדיו"

לעומת זאת, הכנסת סדנאות תנועה לעובד במקום העבודה מהווה אמנם שינוי תפיסתי לא פשוט למעסיק אולם מצד העובדים ישנו שינוי משמעותי במסר:

"המעסיק רואה בעובד כנכס והשקעה לטווח ארוך ומוכן להפסיק את רצף העבודה לטובת שימור בריאותו!"

הדבר דומה להבדל שבין איכר המוכן לשמן את גלגלי העגלה שסוסו סוחב בקושי, לאיכר שיוריד באופן קבוע ממשקל העגלה כדי לשמור על בריאות הסוס לאורך שנים.

סדנאות תנועה לעובדים


אז איך קמים?

הכנסת תנועה כחלק מיום העבודה המשרדי מהווה כלי לשיפור תפוקה ושימור עובדים לטווח ארוך, אולם אכן גורמת למעביד הפסד תפוקה מסוים בטווח הקצר. לכן יש לדאוג כי הזמן בו העובדים יחוו סדנאות תנועה יהיה קצר ויעיל ככל האפשר.
קיימות שיטות תנועה מגוונות ורבות שלכל אחת מהן יתרונות וחסרונות שונים. שיטות תנועה המתאימות לסדנאות לעובדים כאלו צריכות לכלול בתוכן את המרכיבים הבאים:

  1. השגת תוצאות טובות בזמן תרגול קצר יחסית
  2. דרישות מינימום של מקום ועזרים
  3. בהירות ופשטות בביצוע - לשם התאמה למגוון משתתפים מן השורה
  4. יכולת תרגול אישי - כל אחד על פי רמתו ומצבו הבריאותי
  5. השמה ברורה של העקרונות הבריאותיים לכלל היום יום של המשתתפים

אך האם די בכך?

עקרונות מפתח - אינדיבידואליות והנאה

התרגיל הטוב ביותר עלול להיות חסר ערך בשל שני מרכיבים הנשכחים לעיתים קרובות. האחד, עקרון האינדיבידואליות - לעולם לא תהיה וודאות כי 100% של האנשים המבצעים תרגיל מסוים יקבלו את אותה תוצאה גופנית ולכן חשוב כי סדנאות התנועה יועברו בדרך ובמקצועיות כזו שתאפשר התאמה אישית של "הבגד" התנועתי למשתתף.
השני הוא עקרון ההנאה - על מנת לזכות במוטיבציה לשינוי לאורך זמן ועל מנת להעצים את התועלת הגופנית חייבת הסדנא להיות מהנה - בין אם במגוון הפעילויות שבה, השימוש בחפצים או בקיום אווירה קלילה ומהנה.

דמיון פרוע או מציאות אפשרית?

דמיינו לעצמכם מקום עבודה בו העובדים קמים פעמיים בשבוע בצורה מרוכזת, נכנסים לחדר , נשכבים על הרצפה וקמים אחרי 30 דקות עם חיוך על הפנים ועם גב "חדש".
האם מקום העבודה "יקרוס" עקב כך? כיצד ירגיש העובד לגבי מקום עבודתו?
במספר מדינות כגון יפאן זהו אינו דמיון אלא חוק ממשלתי!
ההבדל בין דמיון ומציאות זו - קטן מהנראה בקריאה ראשונה. נסו והיווכחו!

מידע נוסף

על מנת ללמוד עוד על שיטת "ארגונומיה בתנועה" אתם מוזמנים: