Skip to: site menu | section menu | main content

ארגונומיה בתנועה

מניעה וטיפול בנזקים גופניים לעובדים

התרגיל החשוב ביותר


הזמינו עכשיו מפגש ניסיון ופגישת היכרות עם השיטה.
התקשרו: 4532312–050
או שלחו הודעה באמצעות:
טופס ליצירת קשר

ארז אלון
ארז אלון - מפתח ומנחה "ארגונומיה בתנועה"

חזרה לראש העמוד

התרגיל החשוב בעולם - מהו הכושר הגופני החשוב ביותר לבריאותנו    מאת ארז אלון

על מנת לקרוא היטב את המאמר, הטו את ראשכם ימינה לכוון אוזן ימין והשארו כך (ניישר את הראש בהמשך).

בעיות שריר-שלד: כאבי גב וצוואר, כאבי ברכיים, יציבה לקויה, דלקת שורש כף היד ועוד הם מסמני התרבות המערבית של היום. חלקנו נוטים למצוא פתרונות "גלולה" – פתרונות מקלים, מיידים, לא יסודיים שאינם פותרים את הבעיה בצורה יסודית. לאלו מאיתנו שמחפשים תשובה טובה יותר - מיועד המשך המאמר.

לבחור את "המוצר הנכון"

מוצרים ותרגילים גופניים רבים מטרתם היא שיפור איכות חיינו ובריאותנו.
כך למשל ארגונומיה.
ארגונומיה היא תחום התמחות השואף להגיע להנדסת אנוש מיטבית על מנת למנוע פציעות ולשפר את תפקודנו - בעבודה ובחיי היום-יום ככלל. כך עיצוב המקלדת והכסא, ידית הסיר, וצורת הספל. אבל...אילו מבין כל הכסאות הארגונומיים הוא הטוב ביותר עבורי?
ובתחום הפעילות הגופנית – חדשות לבקרים מתפרסמת שיטה חדשה לחיזוק, הרפיה, מתיחה ושחרור – פילאטיס, יוגה, רברסינג, ועוד. המגוון גדול ומבלבל. לעיתים גם כאשר אני מוצא פתרון מותאם אישית כגון שיעור פילאטיס טוב במיוחד, אין לי את הזמן ללכת אליו או הוא אינו זמין כאשר כבר כואב לי הגב.

כיצד נדע לבחור את המוצר\התרגיל המתאים ביותר עבורינו?

כעת, יישרו את הראש – האם אתם מרגישים חוסר נוחות?
מילת המפתח היא "הרגשה" - לרגע קט, יש לנו מודעות למצבנו הגופני ולמה יותר טוב לגוף. הגוף אותת לנו.

הכושר החשוב ביותר שלנו, כושר העל, שיבטיח את בחירת המוצר הארגונומי האופטימלי או את התרגיל הטוב ביותר ואת אופן ביצועו הטוב ביותר הוא מודעות גופנית.

ארגון גדול בו עיקר העבודה הינה הקלדה רבה על מחשב נוטה לאמץ עזרים ארגונומיים לסביבת מחשב – אלו מוצרים חשובים אולם נתקלתי לא פעם ברכישת ציוד מתקדם ביותר שפשוט נזנח על ידי העובדים כאשר גופם אותת להם כי המוצר פשוט אינו מקל על עבודתם.

עובד שמתורגל במודעות גופנית, יכול לזהות במהירות וביעילות רבה יותר את אופן התנועה, המוצר או תרגיל השחרור האופטימאלי עבורו.

כך גם בתחום התנועה והכושר - לאנשים מסוימים רכיבה על אופניים יכולה להיות הרסנית לברכיים שלהם. הגוף יאותת להם על כך. חוסר ההקשבה לסימנים המוקדמים ושימוש ב"פתרונות גלולה" - ייצור נזק תמידי!

מודעות גופנית היא היכולת שלנו לדעת מה טוב לגופנו

למעשה, לכל אחד מאיתנו יש יכולת פוטנציאלית רבה מאד לזהות ואף לתקן את מצבנו לבד. זאת לאחר שרכשנו את המפתח בהדרכה טובה. לא כל בעיה גופנית ניתן לאתר פשוט על ידי שכלול הכושר הזה. כך עם לחץ דם, סכרת, כולסטרול ועוד. אולם המידע שהגוף שלנו נותן לנו יכול במקרים רבים להיות עזר גם לבעיות אלו.
הקשבה לגוף, מודעות גופנית, אינה ענין מובן מאליו. כולנו נרתע מדקירה אולם האם אנו מודעים לגוף על בסיס יומי בבעיות קטנות יותר?
למשל - החזקת הראש על הצד עד כאב היא עניין די יום יומי המתרחש כאשר אנו מתעקשים לדבר בסלולרי ללא ידיים!

מודעות גופנית היא הכלי היעיל, העצמאי והמיידי ביותר למגוון בעיות גופניות

היא אפשרית לכל אחד, בכל מצב גופני.
רכישת מודעות גופנית דורשת תרגול יסודי עם מאמנים המתמחים בכך ורואים את המטרה העליונה בהדרכה בעצמאות תלמידיהם ובהדרכה אפקטיבית. כפי שתוכלו לראות בקטע שלפניכם.

מידע נוסף

על מנת ללמוד עוד על שיטת "ארגונומיה בתנועה" אתם מוזמנים: