Skip to: site menu | section menu | main content

ארגונומיה בתנועה

מניעה וטיפול בנזקים גופניים לעובדים

נסיעה ותנועה


הזמינו עכשיו מפגש ניסיון ופגישת היכרות עם השיטה.
התקשרו: 4532312–050
או שלחו הודעה באמצעות:
טופס ליצירת קשר

ארז אלון
ארז אלון - מפתח ומנחה "ארגונומיה בתנועה"

חזרה לראש העמוד

"שלושת התווים" לילדים - מאת ארז אלון

שלושה מרכיבים משלימים - תנועה, תרבות ותקשורת

במשך למעלה מ-12 שנה צברתי ניסיון רב בעולם המחול והתנועה.  סמינר הקיבוצים, להקות שונות (ענבל, אנסמבל בת-שבע, האופרה הישראלית ועוד), השתלמויות שונות בארץ ובחו"ל כמורה  מחול ותנועה: השתלמויות למורי חינוך גופני, תנועה למבוגרים, תנועה טיפולית לילדים בעלי הפרעות וליקויים נפשיים וגופניים, שיעורי סדנאות מחול יצירתי, שיעורי טכניקה בבלט ומחול מודרני ושיעורי תנועה במגמות מחול .

מתוך כל אלו בניתי את התפיסה המוצגת במאמר זה ורואה את השילוב בין שלושה תחומים:
"תנועה – תרבות – תקשורת".

1. תנועה

מרכיב ראשון זה כולל לימוד ואימון בטכניקות שונות של תנועה ומחול כגון: מחול מודרני לסוגיו, מחול קלאסי, אקרובטיקה, ג'אז וכו'. במסגרת זו ישנן גם טכניקות שונות של תנועה יצירתית ובריאותית לילדים - הבעת עצמי דרך תנועה, הכרת גופי ויכולתו. עולם המחול קיבל "במתנה" את השילוב שבין ראשוניותו וחיוניותו של עולם המשחק והספורט ובין העומק והמשמעת המקצועית הנדרשים מעולם האמנות. אימון בתנועה תוך דגש על שני היבטים אלו, יחד עם דרישות גופניות ומאמץ, יביאו העשרת נפשנו ורוחנו.

תכנית תנועה ומחול כזו צריכה להיבנות תוך התייחסות ישירה לסוג התלמידים, רצון המורים, האמצעים הקיימים והזמן הניתן. כלל חשוב בתכנית הוא קשר האישי – שיושג על ידי יצירת מצבים המאפשרים למורה צפייה ותרגול מספר קטן של ילדים ובניית קשר אישי בין המורה לתכניתו ובינו לבין תלמידיו. לטעמי, "מסה" של תלמידי מחול יוצרת בית חרושת ולא מוסד חינוכי. תכנית כזו גם  מדגישה העשרה של מורי בית הספר דרך מורה המחול והתנועה כדי שישלבו תנועה בסיסית בשיעוריהם לצרכיהם שלהם. זוהי מעין "השתלמות בית ספרית" על ידי בית הספר עצמו. בית ההספר נתפס כמערכת אחת המכוונת כולה לתלמיד ולא אוסף אינטרסים מבודד.


2. התנועה כתרבות

חשוב להגיע לשני מישורים נוספים המתחברים לנושא התנועה - וזאת דרך ראיית ה"תנועה כתרבות". המישור האחד הוא שכל טכניקה עולמית של תנועה ומחול יוצרת ומקיימת סביבה כוללת של מנהגי כבוד, תרבות ונימוס שאנו נוטים להתעלם מהם. למשל - תלמיד לבלט קלאסי לומד לא רק להרים רגליים ולקפוץ אלא גם איך להתלבש, מהי מוסיקה קלאסית ואיך לכבד רקדנים אחרים. דגש על חלקים "שוליים" אלה מלמד רבות על הערכים המוספים של אמנות התנועה והמחול.

מישור נוסף הקשור לתנועה כתרבות הוא הרחבת אופקים – מלבד המוסיקה אנו יכולים ללמוד, למשל, הרבה על היסטוריה, ספרות וציור דרך התנועה והמחול של סגנון מסוים.
אנו חיים כיום בעולם "מוחצן" ו"מעוצב", הנע בקצב מהיר, וכולל הפקות רבות ויצירה רבה, המציגות בפנינו מדי עונה את "הכוכב הנולד" הבא. כדי להתחבר לעולמם של הילדים עלינו לתת להם את היכולת ליצור ולהתקדם יחד עם היכולת והביטחון שיאפשרו להם להראות זאת לאחרים. לשם כך יש ליצור אמצעים שיעזרו להקים בבית הספר מסגרת מופיעה – שילוב של יכולות הקיימות בבית הספר כדי להעלות מופע של ממש או כדי להעשיר בצורה משמעותית את הטקסים וההופעות הקיימים. חשוב לזכור, שהמילה "הופעה" ("SHOW") אינה בהכרח מילה נרדפת לשטחיות, בינוניות וחלטורות, אלא גם מילה נרדפת לאמנות ורגש. מנסיוני, יש לבית הספר כיחידה עצמאית יכולת עצומה ליצור הופעות מרשימות ומקצועיות על מנת לשרת מטרות חינוכיות.

3. תקשורת בתנועה

נקודה חשובה שלא תמיד שמים אליה דגש מספיק היא בעלת אופי אישי ו"טיפולי" יותר והוא שיפור התקשורת בין אנשים דרך תנועה ומחול. התמודדות אמיתית עם בעיות אישיות ובין אישיות דרך תנועה, משחק ומחול היא הזדמנות קיימת שיש לנצלה. למשל: כשאנו רצים בחדר, מהר וללא כיוון, מי יפנה דרך למי? מי מוותר ומי דורס? כשאני מכתיב תנועה לכיתה שלמה, האם אני יכול להקשיב ולראות מה יכולים הילדים ומה לא? האם הכיתה אינה מתנגדת אלא תומכת? וכיצד?

כולנו נסכים כי שיפור תקשורת בין ילדים יכול למנוע הרבה מהאלימות שאנו מגלים בסביבת בית הספר ובכלל בזמן האחרון יותר ויותר. הטיפול בבעיות התקשורת המתבצע תוך כדי שיעורי התנועה והמחול בצורה משחקית יכול לעתים לפתור בעיות תקשורת רבות גם ללא ניתוח מילולי שלהן.

לסיכום

בבתי הספר של היום אנו מתמחים בהקניית ידע ויכולת ומאבדים שלושה תחומים נפלאים אלו: תנועה – תרבות – ותקשורת. תכנית לימוד שנתית או רב שנתית המתייחסת להיבטים אלו, תתרום לאיזון של חלק מן החוליים והקשיים של הילדים והנוער שאנו מוקפים בהן. תנועה – תרבות – ותקשורת הינה תכנית שבניתי במהלך שנות ניסיוני המבוססת על העקרונות שפורטו במאמר זה. היא בנויה כך שתתאים למגבלות הזמן והתקציב של בית ספר ולא תיצור מגדלים פורחים באוויר הבנויים על מילים גבוהות. כל מורה ומנהל ותיק יודע שבמסגרת האילוצים הקיימים לא קיימת תכנית מציאותית להשיג את הכל. תכנית זו משמשת בסיס גמיש המשתנה לפי דרישות ויכולות כל בית ספר, החל מבית ספר לילדים חריגים ועד בית ספר עם מגמת מחול מסודרת. כל האמור לעיל הינו תקציר בלבד מתוך תכנית העומדת איתן על קרקע המציאות.

מידע נוסף

על מנת ללמוד עוד על שיטת "ארגונומיה בתנועה" אתם מוזמנים: